Dostawa GRATIS InPost od 299 zł i DPD od 499 zł!

Odkrywamy "Hygge", czyli jak cieszyć się skandynawskim stylem w domu

2021-06-04
Odkrywamy "Hygge", czyli jak cieszyć się skandynawskim stylem w domuDuński styl życia Hygge określa się jako „tworzenie ciepłej atmosfery i cieszenie się dobrymi rzeczami w życiu z dobrymi ludźmi”.W ubiegłym roku był wszechobecny. Jego popularność może nie była zaskoczeniem, biorąc pod uwagę obecną fascynację wszystkimi rzeczami skandynawskimi. Teraz Hygge poszerzyło swoją filozofię o kolejne nordyckie słowo: Lagom. To szwedzkie słowo oznacza „nie za dużo, nie za mało - tylko tyle”. W tapetach ściennych styl ten jest bradzo popularny, pastelowe tapety świetnie sprawdzają się w każdym wnętrzu.

Hygge to minimalistyczny styl pełen harmonii

Współczesne domy skandynawskie są minimalne, a wszystko jest w jasnych kolorach i czystych liniach, ale równocześnie są hemtrevliga (domowe) i ombonada (przytulne). Świetnie sprawdzają się uniwersalne wzory, na przykłąd tapety w pasy albo tapety z motywem roślinnym lub kwiatowym. Te dwa szwedzkie słowa - domowy i przytulny - podsumowują godne pozazdroszczenia życie niektórych skandynawskich wnętrz.

Rośliny odgrywają duża rolę w filozofii hygge     Pastelowa tapeta z motywem roślinnym to zdecydowanie styl hygge

Sztuką jest stworzenie ciepła fakturą i materiałami, a nie kontrastowymi barwami czy mocnymi wzorami. Wybieraj jasne, ale nie oczywiste odcienie. W innej skandynawskiej przestrzeni kolor - a raczej pastelowy, bielony kolor - ponownie wychodzi na pierwszy plan. Można sobie wyobrazić typowe szwedzkie lub duńskie wnętrze, które ma być jednolicie pomalowane na jaskrawą biel, ale tak naprawdę chodzi o warstwy monochromatyczne. Trzymanie się palety szarości, bieli i czerni oraz wprowadzanie innych odcieni z naturalnych materiałów i elementów może być relaksujące. 

Delikatne kolory, przełamane mocną czernią nadają elegancji i charakteru     Nie bój się wtopić. W krajach skandynawskich, zwłaszcza w świadomej stylu Danii, wyróżnianie się z tłumu nie jest aspiracją Hygge, która występuje w wielu krajach, w których mieszkańcy cenią indywidualność i dążą do prześcignięcia swoich sąsiadów, ale nie mieszania się z nimi. Tak więc posiadanie w domu szarej tapety, która wygląda podobnie do tapety twojego sąsiada jest w Skandynawii zupełnie do przyjęcia.

Ciepłe szarości królują w filozofii hygge

Delikatna tapeta z prostym geometrycznym wzorem o strukturze płótna ociepli sypialnię

Biel i szarości są kluczowymi kolorami w skandynawskich wnętrzach, ale nie zapominajmy o drewnie. To magiczny składnik, który utrzymuje skandynawski styl w ciepłej i przytulnej aurze. Podkreśl podłogi lub dodaj drewno w postaci mebli, tapety lub akcesoria, takich jak ramy do obrazów lub misy. 

     

     

Rośliny domowe podkreślą także minimalną przestrzeń. Nakładaj dywanikami z wełny i juty, rattanu, zniszczonej skóry, kamionki naturalnej i wazonów wypełnionych bladymi kwiatami. Możesz też wytapetować jedną ścianę w roślinnym akcentem. Następnie ciesz się uczuciem powolnego wydechu, kiedy będziesz rozkoszować się swoim spójnym otoczeniem.Czas na fikę! Czyli szwedzką wersję przerwy na kawę, zwykle ze słodkim smakołykiem - może być mniej o jedzeniu i piciu, a więcej o poświęceniu czasu na przerwę w ciągu dnia. Duńczycy często spędzają fikę z przyjaciółmi, ale chętnie cieszą się nią w samotności. Tak czy inaczej, jest to radosna chwila z dala od zgiełku i tego, co dzieje się w ciągu dnia, można zebrać myśli lub uciec od codziennej harówki (a może odpocząć podczas męczącej podróży na zakupy). W Szwecji jest to ważny codzienny zwyczaj kulturowy. My poprosimy! 

A wy, jakie elementy skandynawskiego designu i nordyckiego stylu życia rozważylibyście we własnym domu i życiu? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzach!
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021

Polecane

pixel