Dostawa GRATIS InPost od 299 zł i DPD od 499 zł!

Jaki wzór wybrać na ścianę?

2016-03-17
Jaki wzór wybrać na ścianę?

Mimo upływu lat i zmieniających się trendów, tapety zawsze pozostają w modzie. Pozwalają stworzyć aranżację w dowolnym stylu. Na przestrzeni lat dekorowanie tapetami ewoluowało, w jednych mieszkaniach możemy znaleźć tapety pokrywające całe ściany, według starej zasady, a w innych tylko na jednej ścianie lub jej części jako element dekoracyjny, a nawet niekiedy wyłącznie jeden ozdobny pas. Dodatkowo jakość tych tapet jest stale ulepszana, nowoczesne tapety łatwo się kładzie, są praktyczne i wytrzymałe - często mają za zadanie ukryć drobne nierówności ścian oraz delikatnie stłumić dźwięki, który rozchodzi się w pomieszczeniu. Różnorodność wzorów, struktur oraz barw sprawia, że bardzo ciężko się zdecydować na tą jedyną.

Tapeta na jednej ścianie czy na wszystkich?

Na początku dobrze jest zastanowić czy chcemy położyć tapetę na pojedynczej ścianie czy w całym pomieszczeniu. Jeśli decydujemy się na opcję pierwszą, można zdecydować się na bardziej charakterystyczny kolor lub wzór, tak aby uwydatnić dekoracyjną ścianę. Ważne jest też czy tapeta ma być na całą ścianę czy tylko na część tej ściany, wtedy dobrze byłoby dobrać odpowiedni kolor, który miałby graniczyć ze wzorem, co nie jest łatwym zadaniem. Jeśli natomiast wolimy lub musimy wybrać opcję drugą, warto przemyśleć czy całe pomieszczenie ma być w jednym wzorze czy lepiej ułożyć komplet z różnych tapet, takie rozwiązanie jest znaczenie ciekawsze i pozwala uniknąć "przeciążenia" wzorem. Zazwyczaj producenci, wydając nową kolekcję tworzą gotowe zestawy tapet - najczęściej jest to wzór, pasy i tło.

Jaki efekt będzie dawał wzór?

Najważniejszą zasadą jeśli chodzi o aranżację wnętrz jest utrzymanie harmonii, nie oznacza to że trzeba ograniczyć się do jednego wzoru czy koloru, ważne aby całość była spójna. Dobrze jeśli tapeta współgra stylem i kolorystyką z drzwiami, podłogą czy meblami. Na pewno pozytywnym aspektem jest to, że nie ma jedynej odpowiedniej tapety. Tak jak w modzie, tak w projektowaniu wnętrz wszystkie chwyty są dozwolone.

Jednak zawsze lepiej pamiętać o kilku zasadach. Jedną z nich jest wielkość wzoru, niezależnie czy jest to koniczyna marokańska, ornamenty czy wzór geometryczny, warto dostosować jego wielkość do wielkości pomieszczenia. Jeżeli chcesz na przykład optycznie powiększyć mieszkanie, dobrze jest wybrać tapetę w jasnych odcieniach w romby lub elipsy. Jeśli chcesz zmniejszyć i wydłużyć pomieszczenie idealne do tego będą pasy, dzięki nim pokój będzie bardziej przytulny. Z pasów trzeba zrezygnować, gdy ściany są krzywe, ponieważ mogą uwydatnić ten efekt. Mieszkańcy kamienic mają duże pole do popisu, ze względu na wysokie ściany nie trzeba się bać wielkich wzorów czy wyrazistych kolorów. Im większa powierzchnia tym bardziej widoczny jest wzór. Z drugiej strony, jeżeli chce się osiągnąć efekt pomniejszonego pomieszczenia, warto wtedy wybrać wzór w kratę - również ociepli otoczenie.

Jesteś znudzony ścianami pokrytymi zwykłą farbą w jednym kolorze?To idealny czas żeby to zmienić! Nie obawiaj się, eksperymentuj. Wykorzystaj swoją wyobraźnię i bądź kreatywny. Jednym z najciekawszym sposobem urozmaicenia wnętrz jest modna tapeta z interesującym wzornictwem. Również tapety będą zazwyczaj tańszym rozwiązaniem od gipsowania, tynkowania i malowanie. Szeroki wybór tapet znajdziesz w sklepie ubierzsciany.pl, nowe kolekcje pozwolą Ci urządzić mieszkanie w najmodniejszych trendach.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2016
pixel